Cholera

Księgi parafialne są niezwykle ciekawym źródłem historii. Zawierają nie tylko gołe dane metrykalne, ale często adnotacje opisujące życie mieszkańców.

Jako że właśnie borykamy się z zarazami, należy zaznaczyć, że nie jest to niczym nowym w historii naszych miejscowości. W roku 1831 w księdze zgonów parafii Rozmierz, obejmującej wtedy Rozmierz, Rozmierkę, Jędrynie, Kadłub, Grodzisko, Suchą, Szymiszów, Podborzany znajdujemy wpis odnośnie panującej wówczas cholery.

Pro Memoria

Nieszczęsna azjatycka choroba zakaźna zwana cholerą, po tym jak nawiedziła wiele miast i wsi w Europie i zabiła tamże wielu ludzi, pokazała się też w naszej parafii w miejscowości Rosmirka i Jendrin. Cztery osoby umarły na nią, co też odnotowano w niniejszej księdze zgonów. Administrator faktyczny majątku Schimischow, główny urzędnik Schieckwolff z miejscowości Rosmirka w związku z tym wyznaczył i wygrodził miejsce pochówku za cegielnią z lewej na wyniesieniu. Niniejsze miejsce zostało ustanowione cmentarzem przez niżej podpisanego proboszcza w obecności urzędnika głównego Schieckwolffa, chirurga powiatowego i lekarza powiatowego Pana Friedricha Niepelta z Groß Strehlitz dnia 10 listopada tego roku [1831].     

Thaul

Proboszcz parafii Rosmierz

Jak widać na mapie z 1827 roku, cegielnia znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Pasternik. I tam też do dziś jest krzyż, który jest regularnie remontowany.

Więcej na stronie Rozmierki http://www.rozmierka.eu/krzyz-na-pasterniku

We wspomnianych księgach znajdują się też dokładne wpisy co do śmierci tych 4 osób.

W Jędryniach zmarły 3 osoby: Catharina wdowa po Valentinie Marzok (74), jej syn Joann Marzok (35), wolny kmieć, oraz Juliana (51) wdowa po Jacobie Cichoń, która się chorą Cathariną opiekowała. Wszyscy zostali złożeni na nowym cmentarzu, bez towarzyszącego zazwyczaj księdza, proboszcz jedynie odnotował zgon w księgach. Wszystkich trzech pochowano w ten sposób na zalecenie lekarza powiatowego.

Z Rozmierki zmarł Valentin Bieniek (47), który był kaczmorzem. Choroba objawiała się u niego wymiotami i rozwolnieniem.

Autorzy: Alexander Graf, Piotr Smykała, Joanna Mrohs

One thought on “Cholera

  1. Sehr schön!

    Gesendet von Mail für Windows 10

    Von: Kadłub / Kadlub Gesendet: Samstag, 13. März 2021 11:16 An: graf.alexander@posteo.de Betreff: [Nowy wpis] Cholera

    aniafrost posted: ” Księgi parafialne są niezwykle ciekawym źródłem historii. Zawierają nie tylko gołe dane metrykalne, ale często adnotacje opisujące życie mieszkańców. Taki też wpis znajduje się w księdze zgonów parafii Rozmierz, obejmującej wtedy Rozmierz, Rozmierkę,”

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: