1854 – wyjątkowe Strzelce Wielkie

Ogólna Gazeta Żydowska w roku 1854 donosi o wyjątkowym mieście – Strzelcach Wielkich.

***

Prusy. Strzelce Wielkie (Śląsk), 23 grudnia. (wiadomość prywatna).

W przeciwieństwie do ogólnych dążeń rozdziału konfesji pozwalam sobie opisać moje miasteczko, które wedle mojej wiedzy jeszcze nie było opisywane na łamach niniejszej gazety. Już od najdawniejszych czasów panuje tutaj przyjazna wzajemna tolerancja pomiędzy chrześcijanami a żydami, gdzie ci ostatni stanowią znikomą mniejszość. Szeroko rozpowszechniona choroba nienawiści  wobec żydów tutaj w naszej okolicy zaraziła tylko niewielu, i tak już cierpiących na psychiczne niedomaganie. Fanatyczni księża i nietolerancyjne urzędy są u nas zjawiskami znanymi wyłącznie z nazwy a nie z praktyki.

Autor chciałby tutaj opisać kilka przykładów dobrego współżycia. Podział drewna i żywności dla biedaków miejskich uwzględnia też biedaków z mniejszości żydowskiej. Tutejsza resursa mieszczańska (miejsce spotkań mieszczan) nie wyklucza żydów, wręcz przeciwnie, wielu w niej aktywnie działa. W corocznych wyborach deputowanych ds. podatku od działalności gospodarczej zazwyczaj zostaje wybieranych także kilku żydowskich przedsiębiorców.

Już 40 lat temu żyd pełnił urząd radnego i administratora miejskiej kasy komunalnej, i od tego czasu w radzie gminy znajduje się kilka osób naszego wyznania.

Co więcej, strzelecki batalion ma żydowskiego sekretarza, który cieszy się przychylnością swoich zwierzchników.

Synagoga w Strzelcach wybudowana w tym czasie, a to w roku 1850.

Interesująca może być też wiadomość, że młody żydowski lekarz jest lekarzem znaczącej instytucji karnej, zbudowanej przy drodze do Szymiszowa, co potwierdza otrzymane już zaświadczenie o objęciu stanowiska wystawione przez królewskiego ministra.

Na koniec uwaga, że w Izbicku, wsi leżącej w niniejszym powiecie, żyd jest od dwóch lat sołtysem.

t.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: