Kiedy powstał Kadłub?

Przed 1375 czy 1429 rokiem?

W ostatnim czasie nawiązała się dyskusja dotycząca roku, w którym pierwszy raz wzmiankuje się Kadłub w starych dokumentach. Poniżej podaję źródła, na których opierają się dwie sprzeczne wersje daty pierwszej wzmianki o Kadłubie, a mianowicie rok 1375 i rok 1429.

Pierwsza data:

Felix Triest w Topohraphisches Handbuch von Oberschlesien(Topograficzny podręcznik miejscowości Górnego Śląska) z roku 1865 pisze, że Kadłub: znajduje się w odległości 1,65 mili od miasta powiatowego Gross Strehlitz (Strzelce Opolskie). W roku 1429 został odkupiony od ówczesnego właściciela Gniczko von Gorzkow przez Mitzko von Gaschowitz za 310 marek . Należy przypuszczać, że chodzi w tym dokumencie o nasz Kadłub, ponieważ Mitzko von Gaschowitz był w tym czasie właścicielem Rozmierki, opisywanej w ówczesnych dokumentach jako Losmira.

Druga data:

Dokumenty, które podają rok 1375 jako datę pierwszej wzmianki o Kadłubie opierają się na księdze zawierającej akta Herzoga Johanna von Oppeln und Ratibor (księcia opolskiego i raciborskiego) zawierającej akta od roku 1254 do roku 1482. Omawiany dokument to oznajmienie kasztelana księcia opolskiego Bochenka, że Heinrich Pechnowicz sprzedaje Sstiepanowi de Lubosicz (z Luboszyc) most na rzece Blotnicz (dziś Jemielniczanka) na wysokości Gosławic (dziś dzielnica Opola) wraz z czynszem pobieranym na tym moście co roku na Św. Marcina. Dokument wymianie jaką sumę czynszu muszą płacić poszczególne miejscowości: Kolanowicz, Vanger, Laskowitz, Sczedrzik, Sowczicz i także miejscowość Calub, czyli Kadłub. Są to jednak bez wyjątku miejscowości znajdujące się w pasie między Opolem a Olesnem. Należy więc wnioskować, że w dokumencie chodzi o Kadłub Turawski a nie nasz strzelecki, co też znajduje potwierdzenie w uwagach do tekstu na dole strony.

Poniżej zdjęcia opisanych dokumentów oraz mapka do dokumentu z 1375 roku.undefined undefined

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: